Z obrad Racławickiego Centrum Wsi Polskiej
Treść
Na kolejnym zebraniu członków założycieli Racławickiego Centrum Wsi Polskiej jego prezes Piotr Zapart poinformował, co zostało dotychczas zrobione na rzecz Teatrum Kościuszki oraz zagospodarowania historycznego centrum Racławic. Zaczęło się bardzo uroczyście, od wręczenia medali RCWP, których autorem: jest Kazimierz Adamski.
Otrzymali je: autorka filmów dokumentalnych o Racławicach red. Izabela Pieczara z TVP 3 Kraków oraz Agata Łój, Antoni Godzic, Janusz Król, Stanisław Piwowarski, Władysław Makuch, Kazimierz Olchawa, Stanisław Pietrzyk, Ryszard Jędruch, Krystyna Zaprzelska, Adam Samborski, Eugeniusz Skoczeń, Piotr Grela i Jarosław Nowak. Dzień wcześniej, podczas wernisażu w Oddziale KBS w Miechowie, medal członkowi Honorowego Komitetu RCWP prof. Wiktorowi Zinowi wręczył prezes Piotr Zapart.
Dość obiecująco zapowiada się dopełnianie historycznego pola wiernymi kopiami armat z czasów racławickiej bitwy. Już podpisano zlecenia na odlanie 12 armat - tylu iloma dysponował 4 kwietnia 1794 roku naczelnik Kościuszko - pomocna tu będzie dokumentacja z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Już są pierwsi fundatorzy armat i dębowych lawet pod nie. Sponsorów jest ponoć nawet więcej niż armat i nic w tym dziwnego. Na każdej bowiem sztuce będzie widniało nazwisko fundatora, czyli trwałe zapisanie się w pamięci potomnych po wsze czasy...
Dyrektor ds. lobbingu RCWP red. Izabela Pieczara wnioskowała, by do pracy na rzecz Teatrum zaangażować wojsko, jak najszybciej powinno ruszyć u stóp kopca Kościuszki stoisko z pamiątkami. Jakikolwiek gadżet przywieziony ze sławnego miejsca może być dla wycieczek cennym trofeum.
Jest także fundator obelisku, który stanie w miejscu, skąd pobrano ziemię na powitanie Ojca Świętego na lotnisku w Balicach podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny. Janusz Król z pobliskich Niezwojowic zakupił kamień ważący 4 tony - jego wysokość to 150 cm. Obelisk ma być gotowy na 21 sierpnia br. i witać XXI Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę.
Koncentracja wszystkich wysiłków w obrębie Racławic ma zaowocować zagospodarowaniem dla celów centrum dworku Kościuszkowskiego oraz Willi Sławka. Uruchomione fundusze pozwolą jeszcze w tym roku rozpocząć konkretne prace adaptacyjne i realizację śmiałego projektu opracowanego pod kierunkiem prof. Andrzeja Głowackiego. Zgodnie wnioskowano, by oprócz planów zacząć pokazywać konkretne dokonania. Czas po temu najwyższy.
(Dziennik Polski)
Autor: MIRO