Z Krakowa po naukę
Treść
Uczestnicy szkolenia "Odnawialne źródła energii" gośćmi burmistrza Miechowa.
Wczoraj w południe burmistrza Miechowa Włodzimierza Mielusa odwiedzili uczestnicy szkolenia pod hasłem "Odnawialne źródła energii" - projektu opracowanego ze szczególnym uwzględnieniem programu "SAPARD". Trzydniowe szkolenie - 1-3 września - zorganizowała Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa.
Gości interesowały wszystkie bez wyjątku rodzaje energii odnawialnej. Szeroką prezentację burmistrz rozpoczął od funkcjonujących na terenie Miechowa od 2000 roku pomp ciepła. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z kosztorysem inwestorskim na trzy budynki ogrzewane wspomnianymi pompami. Ciekawiła głównie efektywność tego źródła pozyskiwania ciepła w porównaniu do innych źródeł energii.
- Pierwsza pompa ciepła na budynku dydaktycznym rozpoczęła pracę jesienią 2000 roku; w tym roku rozpocznie się już czwarty sezon grzewczy. 1500 metrów kwadratowych tego budynku ogrzano w pierwszym sezonie za 12 600 złotych (w tej sumie mieści się także koszt ciepłej wody użytkowej). Kolektor poziomy jest położony pod boiskiem piłkarskim - informował burmistrz Mielus. - W przyszłości chcemy zainstalować kilka kolektorów słonecznych, by wspomagać ogrzewanie pompami. W ten sposób "pchane" do gruntu ciepło pozwoli podnieść temperaturę o jeden, dwa stopnie. Sprawdzianem sprawności instalacji była sroga, miniona zima. Ten test - co można było usłyszeć - wypadł bez zarzutu.
W dalszej części swej wypowiedzi gospodarz Gminy i Miasta mówił o finansach ekologicznych, kredytach, dotacjach dla samorządów i odbiorców indywidualnych. Interesowało uczestników szkolenia pokłosie I Miechowskich Targów Ekologicznych w dniach 24-25 maja br., inne poza pompami ciepła sposoby pozyskiwania odnawialnych źródeł energii: z biomasy, wspomnianych kolektorów słonecznych, owsa, wierzby energetycznej. Na tych targach było ponad
40 wystawców z kraju i zagranicy.
Niektórzy poprosili o kserokopie dokumentów, także o kopię ankiety "Mieszkańcy Gminy Miechów o odnawialnych źródłach energii" - projektu badawczego realizowanego w ramach "Strategii uciepłownienia gminy i miasta - część I" (dla odbiorców indywidualnych). Do mieszkańców gminy będzie rozesłanych ponad 5 tys. owych ankiet.
- Jest już ponad 70 osób zainteresowanych kolektorami słonecznymi. Ile z nich podpisze umowy - nie wiemy. Ale nawet jeśli uczyni to jedna trzecia odbiorców indywidualnych - będzie to sukces, praktyczna prezentacja i dodatkowa reklama - akcentował Włodzimierz Mielus.
Z fachowych danych, dorad i dokumentów burmistrza Miechowa skorzystali: Bolesław Kasprzyk, Mariusz Świąder, Zbigniew Śniosek, Stanisław Czyżyński, Wiesław Wąsowicz, Mariusz Kwiatek, Marcin Szloseki, Szymon Jureczka, Sylwia Orlińska, Monika Tomczak, Lubomir Stotko, Jacek Centkiewicz, Liliana Brodzińska-Kwiek, Piotr Rymarowicz, Tomasz Strojny, Bernadeta Jękot i Tomasz Jastrzębski.
Po tej części teoretycznej goście udali się na obiekt szkolny na os. gen. Sikorskiego w Miechowie, gdzie pracują pilotażowe na terenie Miechowa dwie pompy ciepła.
(Dziennik Polski)
Autor: MiRo
Tagi: Z Krakowa po naukę