Wszyscy dla wszystkich
Treść
Program "Bezpieczny powiat"
Wszyscy dla wszystkich
Realizacja programu "Bezpieczny powiat" trwa od 2000 r. W działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom powiatu miechowskiego zaangażowane są wszystkie służby, inspekcje, szkoły, poradnie i organizacje.
Szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne są środowiskiem najbardziej podatnym na narkomanię i coraz częściej także na alkoholizm. Wynika to często z ciekawości, chęci zaimponowania kolegom czy ucieczki przed problemami. Program "Bezpieczny powiat" obejmuje działania, mające na celu zapobieganie tym zagrożeniom. Spośród najistotniejszych przedsięwzięć profilaktycznych, prowadzonych przez funkcjonariuszy policji i pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, należy wymienić: cykliczne pogadanki na temat narkotyków, AIDS oraz alkoholizmu, prowadzenie rozpoznania sytuacji rodzinnej uczniów, spotkania z rodzicami, szkolenia dla rodziców.
W przypadku młodzieży stwarzającej problemy wychowawczo-dydaktyczne szkoły systematycznie współpracują z kuratorami sądowymi i pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Profilaktyka prowadzona jest m.in. poprzez organizowanie imprez sportowo-rekreacyjnych, zawodów i turniejów, a także rozwijanie zainteresowań młodzieży drogą aranżowania konkursów i olimpiad. Od 2003 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej działa Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym dyżury pełnią: prawnik, dwóch psychologów i funkcjonariusz policji. Z bezpłatnych usług PIK korzystają mieszkańcy całego powiatu miechowskiego.
Jednym z istotnych czynników, wpływających na nasilenie się zjawisk patologicznych w rodzinach, jest bezrobocie i niskie dochody uzyskiwane z pracy na roli. Wysoka stopa bezrobocia powoduje poczucie zagrożenia socjalnego w społeczeństwie, co w konsekwencji owocuje narastaniem zjawisk patologicznych - aktów przemocy w rodzinie, w większości dokonywanych pod wpływem alkoholu.
Niezależnie od jednostek organizacyjnych powiatu, inspekcji i straży, sprawami bezpieczeństwa zajmuje się Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, wykonujące zadania wynikające z Ustawy o klęskach żywiołowych.
- W bieżącej działalności całość spraw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego wykonuje Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. W skład zespołu wchodzą: pracownik starostwa, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, dyrektor szpitala, wicestarosta, inspektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz inne osoby - w zależności od potrzeb - mówi wicestarosta Stanisław Pietrzyk.
Do zadań tego zespołu należy organizacja kwartalnych narad, poświęconych analizie stanu bezpieczeństwa publicznego, opracowywanie procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych, utrzymywanie stałego kontaktu z Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody. Procedury postępowania opracowane są na wypadek katastrofalnych opadów śniegu, deszczów i roztopów, dużych pożarów, wypadków drogowych z udziałem pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, wystąpienia epidemii oraz katastrof, powodujących duże ofiary.
Od czasu powołania PCZK dwukrotnie pełniło ono stałe dyżury. Pierwszy raz w latach 1999/2000 - w związku z przełomem dat - oraz w roku 2002 - w sytuacji katastrofalnych opadów śniegu. Ponadto doraźnie wprowadzano krótkotrwałe dyżury - wymusiło to skażenie wód, blokady dróg przez protestujących rolników i gwałtowne opady.
Teraz w siedzibie PSP tworzone jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które przejmie i skupi w jednym miejscu koordynację działań służb ratowniczych. W centrum odbierane będą telefony alarmowe - nowy 112 oraz dotychczasowe: 997, 998, 999 - a także podejmowane będą decyzje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu działań ratowniczych w miejscu zdarzenia, zgodnie z Ustawą o ratownictwie medycznym.
- Do realizacji programu "Bezpieczny powiat" włączone zostały wszystkie jednostki organizacyjne powiatu, inspekcje i straże. Wiele działań przynosi oczekiwane rezultaty, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, gdyż bezpieczeństwo obywateli należy zapewniać w sposób ciągły - podkreśla wicestarosta Pietrzyk.
(Dziennik Polski)
Autor: M i R o
Tagi: Wszyscy dla wszystkich