Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przykład Racławic

Treść

Racławice stanowią znakomity przykład dla innych gmin, jak pozyskiwać dodatkowe środki budżetowe na rozwój i poprawę bytu lokalnej społeczności. Mowa tu o grancie w wysokości 64 tys. zł wygranym przez historyczną gminę w drugiej edycji konkursu na gminne centra informacji.

Uzyskane pieniądze pozwolą na utworzenie GCI, które pomoże w przyszłości zaktywizować lokalny rynek pracy. Efekty realizacji projektu GCI są obiecujące. W wyniku kampanii promocyjnej skorzysta z niego w ciągu roku 300 mieszkańców, 100 osób zostanie objętych informacją i poradnictwem zawodowym, 60 absolwentów weźmie udział w seminariach informacyjnych, przeszkolonych będzie i przygotowanych do prowadzenia samodzielnego biznesu 10 liderów.

Już są przygotowane materiały informacyjne dla 60 absolwentów, podręczniki GCI dla 20 osób, przygotowano stanowiska pracy dla 10 osób. Zakłada się, że na stałe będzie korzystało z GCI 100 mieszkańców gminy. Podjęta zostanie współpraca z gminnymi instytucjami kultury oraz opieki społecznej. Istotna jawi się tu również współpraca ze szkołami - GCI odwiedzi 100 uczniów, w dobrowolnych stażach weźmie udział 5 osób.

Każdy mieszkaniec gminy objęty projektem będzie mógł dysponować informacjami o ofertach pracy, procedurach uruchamiania własnej działalności gospodarczej czy niezbędnymi przepisami prawa, co z pewnością zwiększy szanse na znalezienie swego miejsca na rynku pracy i w ogóle w życiu.

Pozyskane niemałe środki wymagały zaangażowania pracowników Urzędu Gminy, członków lokalnego samorządu, a przede wszystkim operatywności gospodarza racławickiej ziemi, wójta Adama Samborskiego. Przykład Racławic może ośmielać inne gminy rolnicze i przyczyniać się do widocznego zmniejszania obszarów agrarnego bezrobocia.

(Dziennik Polski)

Autor: MiRo

Tagi: Przykład Racławic