Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przed 210. rocznicą bitwy pod Racławicami

Symulowany atak kosynierów

Treść

W decydującą fazę wchodzi realizacja makiety bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku, przygotowanej według koncepcji prof. ASP w Krakowie Andrzeja Głowackiego. W sobotę na ośnieżonych błoniach odbyła się symulacja przestrzenna, w której uczestniczyli uczniowie racławickiego Oddziału Zamiejscowego Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim.

Piękne słońce - jakby z batalistycznego malowidła Kossaka i Styki "Panorama Racławicka" - towarzyszyło artystycznemu przedsięwzięciu z udziałem kilkudziesięciu osób. Na nieskazitelnej bieli ustawiła się młodzież w chłopskich sukmanach z kosami osadzonymi na sztorc. Wśród nich prym wiedli także przebrani za kosynierów prezes Racławickiego Centrum Wsi Polskiej Piotr Zapart i prof. Andrzej Głowacki, była obecna autorka makiety Anna Syczewska. Wizja Wielkie Teatrum Racławickiej Bitwy nabiera więc coraz realniejszych kształtów.

- Makieta powstała w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Bogusza Falwińskiego. Jej autorką jest studentka piątego roku ASP Anna Syczewska, profesor Falwiński jest jej promotorem. Przestrzenne Teatrum u stóp kopca Kościuszki to nasz wkład w obchody 210. rocznicy racławickiej wictorii, przypadające w 2004 roku. Już są gotowe 2 armaty, które wjadą na krakowski Rynek 24 marca, w rocznicę przysięgi Naczelnika w chłopskiej sukmanie - mówił Piotr Zapart. Ustalono wstępnie trasę "toczenia" dwóch armat na dębowych lawetach, która weźmie swój początek w Wiśle.

Docelowo makietę Teatrum mają wypełnić 24 armaty 12-funtowe oraz 6 armat mniejszego kalibru - 6-funtowych. Na historycznych polach bitewnych stanie ponadto odlanych z żeliwa ponad 100 postaci wysokości 2,20 m (oddziały Kościuszki oraz wojska rosyjskie). Makieta mocno wyeksponuje scenę zwycięskiego ataku kosynierów- taki jest cel tego śmiałego przedsięwzięcia RCWP.

(Dziennik Polski)

Autor: M i R o