Powiat niepełnosprawnych
Treść
Według statystyk, chodzi o 20 procent mieszkańców Miechowszczyzny
Z danych Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku wynika, że na 51 701 mieszkańców powiatu miechowskiego 10 027 to osoby niepełnosprawne, co stanowi ok. 20 procent ludności. Nie bez powodu więc sprawy aż jednej piątej populacji powiatu pozostają w centrum uwagi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Rady Powiatu. Informacja o formach pomocy przyda się wszystkim osobom, które pozostają w takiej potrzebie.
Pierwszym, podstawowym i niezbędnym elementem jakichkolwiek działań pomocowych na rzecz niepełnosprawnych jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Przy miechowskim PCPR istnieje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który orzeka o niepełnosprawności do celów pozarentowych. Orzeczenie ustalające niepełnosprawność stanowi więc podstawę do przyznania osobie niepełnosprawnej ulg i uprawnień zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Do korzystania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mają również prawo osoby posiadające orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, Komisji ds. Zatrudnienia i Inwalidztwa oraz KRUS, pod warunkiem że orzeczenie wydano przed 1 stycznia 1998 roku. Dzięki decentralizacji PFRON osoby niepełnosprawne otrzymują pomoc i wsparcie w powiecie, czyli bliżej miejsca zamieszkania. Środki funduszu są przeznaczone na zadania z zakresu: zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jest to: udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej, udzielanie dofinansowania do wysokości 50 procent oprocentowania kredytów bankowych, zaciągniętych przez osoby niepełnosprawne na kontynuowanie działalności gospodarczej lub prowadzenie własnego bądź dzierżawionego gospodarstwa rolnego. Może to być także dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osób na nich zatrudnionych oraz rozpoznawanie przez służby medycyny tych potrzeb, finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego, dokonywanie zwrotów kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenia zatrudnionych niepełnosprawnych. Powyższe zadania dopełniają te z przedziału rehabilitacji społecznej.
- Jest to dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej, uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się oraz technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami tych osób. Nie zapominajmy tu o możliwości dofinansowania sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocy przyznawane niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów - mówi kierowniczka PCPR w Miechowie Helena Kruszec.
W bieżącym roku powiat miechowski otrzymał zgodnie z algorytmem środki finansowe z PFRON w wysokości 1 527 780 zł. Rada Powiatu na sesji absolutoryjnej 28 kwietnia określiła w formie uchwały podział tych środków na wymienione powyżej zadania. Nie będzie ich więcej, chociaż potrzeby z roku na rok są większe.
(Dziennik Polski)
Autor: M i R o
Tagi: Powiat niepełnosprawnych