Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podbój kapustą

Treść

Wczorajsza sesja Rady Gminy w warzywnej stolicy powiatu miechowskiego zgromadziła komplet 15 radnych. Spośród kilku podjętych wczoraj uchwał na większą uwagę zasługuje ta dotycząca nawiązania współpracy pomiędzy gminą Charsznica a miastem Pidwołoczysk nad Zbruczem, na Ukrainie.
- Z naszej strony jest to przemyślany zabieg, by rozpropagować naszą gminę oraz jej zielone bogactwo na bardzo chłonnym rynku ukraińskim. Na tegoroczne "Dni Kapusty" zaprosiliśmy konsula Ukrainy w Krakowie oraz telewizję ukraińską. Ma powstać film, który pomoże nam przebić się w większym stopniu na tamtejsze rynki zbytu. Chleb i kapusta to najtańsza żywność, a tam się nie przelewa... - uzasadniał wójt Jan Żebrak.

Ma być także rozwijana współpraca kulturalna i turystyczna w postaci wymiany dzieci. Mimo uzasadnionych lęków, gdyż pod względem prawnym jest to wciąż dziewiczy teren, pilotażowa wymiana ma się odbyć jeszcze w tym roku. Na święto niepodległości Ukrainy, a przy okazji krótki rekonesans po nadzbruczańskiej krainie na kresach, wybierają się pod koniec sierpnia wójt i przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pietrzyk.

Dodatkowym punktem, który wprowadzono wczoraj, było przekazanie w użyczenie Stowarzyszeniu Pomocy "Szansa" z siedzibą w Kalinie Małej 82 "a" budynku po byłej Szkole Podstawowej w Podlesicach I. Od 1 listopada br. mają tu zacząć działać Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 20 psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo osób. Z warszawskiego PFRON wpłynęło na ten cel 124 tys. zł, Rada Powiatu zdecydowała, iż pieniądze te zostaną przeznaczone na organizację WTZ w Podlesicach I. Skomentował temat wójt Żebrak, ze szczegółami przedsięwzięcia zapoznał radnych Norbert Krzykawski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie.

- Nie komplikujmy sprawy konsultacjami wiejskimi, by nie stało się to, co miało miejsce w Witowicach. W budynku zlikwidowanej tam szkoły mógł powstać zakład i miejsca pracy dla wielu osób. Ale przez warcholstwo kilku krzykaczy nie ma go tam. Niszczeje za to do dziś pustostan po szkole - to była odpowiedź wójta dla zmierzającego do powtórzenia takich konsultacji w Podlesicach I, radnego Adama Żelaznego. Zresztą, co przypomniał wójt, pomysł utworzenia WTZ poparły wcześniej i zgodnie całe Podlesice I. Umowa użyczenia będzie spisana na 11 lat.

Sprawę powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Miechowie zreferowała sekretarz UG w Charsznicy, Barbara Beliczyńska. Z gminy Charsznica potrzeba do pracy w Wydziale Karnym 5 ławników, w Sądzie Rodzinnym - 4 i w Sądzie Pracy także 4 ławników. Kandydatów na ławników należy zgłaszać do miejscowego UG do końca lipca br. Osoba taka musi m.in. mieć skończone 30 lat i mieć nie więcej niż 65. Kolejne warunki to niekaralność, nieskazitelny charakter, obywatelstwo polskie, zamieszkiwanie lub praca na danym terenie. W skład zespołu opiniującego weszli z RG: Dorota Kurczych, Adam Nowak, Grzegorz Kwiecień i Zdzisław Uchto.

Podjęto uchwałę w sprawie zbycia środka trwałego, jakim jest obecnie dla gminy Charsznica wiekowy autosan.

- Z rezerwy MENiS otrzymaliśmy dla przewozów szkolnych nowego gimbusa. Jeden nasz autobus kosztuje tyle co 3 przewoźników prywatnych. Utrzymywanie drugiego autokaru jest więc dla nas nieopłacalne - powiedział wójt Żebrak. Autosan o numerze rejestracyjnym KJY 8180 zostanie sprzedany w drodze przetargu nieograniczonego za kwotę nie niższą niż określona przez rzeczoznawcę.

Przypieczętowano też uchwałą sprzedaż nieruchomości na tyłach remizy OSP (tzw. sprężarkownię po Charsznickiej Odlewni Żeliwa) i działki przy parkingu obok kościoła - ul. Młyńska. Dla celów rekreacyjno-sportowych, rozbudowy zalewu w Tczycy oraz pogodzenia interesów wędkarzy ze spragnionymi kąpieli, gmina postanowiła zakupić jedną z pobliskich działek. Ze zmianami w budżecie wprowadzonymi zarządzeniem wójta oraz zmianami w budżecie gminy zapoznała radnych skarbik UG Stanisława Bogusz.

Drogi dla tej części powiatu miechowskiego to swoisty temat rzeka. Stąd najwięcej interpelacji dotyczyło tego zagadnienia. Upominali się o łatanie dziur kamieniem, wyrównanie poboczy, skoszenie przydrożnych chwastów oraz asfalty Adam Nowak, Zdzisław Uchto i Wiesław Dejworek. Od wczoraj także rozpoczęły się remonty nakładek asfaltowych na drogach gminnych. Przetarg na te roboty wygrało PRD z Olkusza.

Palącym problemem - i to w dosłownym tego słowa znaczeniu - jawi się palenie śmieci obok barów i sklepów. Swąd plastikowej - i nie tylko - spalenizny niesie się daleko, bo taniej spalić to co w małym pojemniku niż kupić kontener. Ma się tym zająć specjalna komisja z udziałem pracowników Urzędu Gminy.

(Dziennik Polski)

Autor: MIRO