Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pieniędzy wciąż brak

Starosta miechowski Mieczysław Bertek

Treść

Rozmowa z Mieczysławem Bertkiem, starostą powiatu miechowskiego

Siedem rolniczych gmin wchodzących w skład powiatu miechowskiego w pełni zasłużyło na miano "zielonego zagłębia". Jednak to raczej problem, a nie powód do radości. Szczególnie na progu pełnej akcesji ze strukturami Unii Europejskiej.

Brakuje pracy nawet dla osób z wyższym wykształceniem, duże jest bezrobocie ukryte między wiejskimi opłotkami. Wsie stały się wręcz przechowalnią ludzi pozbawionych jakiegokolwiek stałego zajęcia.

- Jaki był ten miniony rok? Przypomnijmy, że na tym terenie mieszka prawie 54 tysiące osób?

- Był to kolejny trudny rok, rok niełatwych decyzji. Mimo licznych problemów, szczególnie finansowych, udało się oddać kilka ważnych inwestycji, objąć ochroną najuboższych, zabezpieczyć zabytki sprzed wieków. Była to także kolejna lekcja samorządności.

- Które z zadań wymieniłby Pan na pierwszym miejscu?

- Oddanie do użytku po latach oczekiwań i wydatkowania znacznych środków Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta". Łączne środki zaangażowane w budowę i wyposażenie zamknęły się kwotą 2,8 mln zł. Powstał nie tylko wspólny dom dla 46 pensjonariuszy, ale też nowe miejsca pracy dla kilkunastu osób. Na równi z tym zadaniem postawiłbym inwestowanie w szkolnictwo ponadgimnazjalne. Nie da się ukryć, że dużo pieniędzy idzie na szkoły średnie.

- Na co konkretnie?

- Wymieniona została stolarka okienna w Zespole Szkół nr 2 (dalszy ciąg docieplania obiektu w ramach programu termomodernizacji w tym roku). Poddano renowacji świetlicę szkolną i doposażono sale dydaktyczne w Liceum Ogólnokształcącym, wymieniono część okien w bursie szkolnej przy ul. Sienkiewicza (kontynuacja wymiany w 2004 roku). Kilka dni temu rozpoczęto procedury dotyczące modernizacji węzła ciepłowniczego w LO i Zespole Szkół nr 1. Będzie to droga inwestycja, gdyż odchodzimy od tradycyjnego opału (węgiel, koks), przygotowując dla obu placówek kotłownię gazową. Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Powiatu podjęliśmy decyzję, aby przekazać dla Zakładu Gazowniczego określoną kwotę na realizację instalacji.

- A inne efekty działania powiatu w roku 2003?

- Było to oddanie domu dziennego pobytu - Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podlesicach (gmina Charsznica) - wespół ze Stowarzyszeniem Pomocy "Szansa" z Kaliny Małej, doprowadzenie do porozumienia z firmą "Dalkia Termika" w sprawie ratalnej spłaty zasądzonych należności za dostawę ciepła do miechowskiego szpitala w wyniku przegranego procesu sądowego. Udało się zalesić 78 hektarów gruntów nieprzydatnych rolniczo, przeprowadzić liczne konferencje, szkolenia i wykłady dla rolników i przedsiębiorców z powiatu związane z uwarunkowaniami dla tych grup zawodowych po przystąpieniu Polski do UE, opracować kilka istotnych dla strategii rozwoju powiatu programów.

- Na każdej niemal sesji - powiatowej czy gminnej - wracała sprawa stanu i jakości szlaków komunikacyjnych...

- Sieć dróg powiatowych to dokładnie 448,2 km. Bieżące utrzymanie - letnie i zimowe - pochłania poważne środki, których zawsze brakuje. W minionym roku wykonano m.in. 10 826 m kw. remontów cząstkowych nawierzchni bitumicznych na drogach o nawierzchni twardej. W zakresie prac odwodnieniowych wykonano 4455 km rowów, ścięto 41 880 km wybrzuszonych poboczy, usunięto 952 m sześc. namulisk z jezdni. Na drogach powiatowych wykonano ponadto 2 nowe przepusty i wydłużono 6 przepustów nad drogami - także odmulono 14 przepustów pod drogą. Powstało 21 nowych zjazdów i odmulono 23 sztuki zjazdów w ciągach rowów przydrożnych. Przy drogach powiatowych wycięto 125 drzew, 29 190 m kw. krzaków, ustawiono 537 znaków drogowych, wymalowano oznakowanie poziome na 25 przejściach dla pieszych i założono bariery łańcuchowe. Porządkowano i remontowano chodniki; również chodniki na 33 obiektach mostowych.

- Obraz Miechowszczyzny dopełnia wszechstronnie rozwinięta opieka społeczna, pomoc biednym i pokrzywdzonym przez los, liczne starania na rzecz poprawy bezpieczeństwa (w ramach programu "Bezpieczny Powiat") oraz ochrony zabytków...

- Uruchomiliśmy Rodzinny Dom Dziecka przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (wespół z miechowskim Kołem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym), Punkt Informacji Kryzysowej (porady psychologa, prawnika, policjanta) przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Okazaliśmy pomoc organizacyjną i finansową Komendzie Powiatowej PSP w pozyskaniu nowego bojowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Wspieramy wysiłki miechowskiej Komendy Powiatowej Policji służące poprawie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Samorząd powiatowy włączył się w sfinansowanie zabezpieczenia antywłamaniowego w zabytku architektonicznym klasy "0" - miechowskiej bazylice Grobu Bożego. Partycypowaliśmy również w kosztach renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Odnowy Zabytków. Te działania na rzecz lokalnej historii i kultury będą kontynuowane.

(Dziennik Polski)

Autor: M i R o

Tagi: Pieniędzy wciąż brak