Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe zadania

Treść

Powstał zespół opiniodawczo-doradczy do spraw osób niepełnosprawnych.



Wczoraj starosta miechowski Mieczysław Bertek powołał 5-osobową powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. Zespół został wyłoniony spośród działających na terenie powiatu jednostek pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego.
Jej przewodniczącym został Norbert Krzykawski, funkcję wiceprzewodniczącej powierzono Ewie Siudak; 5-osobowy zespół dopełniają Małgorzata Grzebień, Anna Kustosz i Grażyna Podsiadło. Stosowne powołania wręczył wczoraj starosta Bertek.

Nowe gremium będzie miało charakter opiniodawczo-doradczy, jego kadencja potrwa 4 lata. Do podstawowych zadań nowo powołanej rady będzie należeć m.in. inspirowanie przedsięwzięć na rzecz integracji zawodowej i realizacji praw zawodowych osób niepełnosprawnych oraz opiniowanie, ocena programów i uchwał związanych z działaniem samorządu na rzecz ww. środowiska.

- Jestem przekonany, że te powołania będą kolejnym przełomem na rzecz powiatowej społeczności osób niepełnosprawnych i przyczynią się do usprawnienia ich życia oraz pracy zawodowej. W naszym powiecie niepełnosprawni otaczani są coraz większą opieką korzystając z różnych form profesjonalnej pomocy, oferowanej m.in. przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pomocy nie tylko w 2003 roku, który jest Rokiem Osoby Niepełnosprawnej - podkreślił Mieczysław Bertek.

Nowa rada ma się zbierać co najmniej raz na kwartał lub częściej, jeśli zaistnieje taka potrzebna. Podobne ciało opiniodawczo-doradcze ma powstać na poziomie wojewódzkim. Na pytanie starosty, co jest potrzebą chwili w sferze pomagania takim osobom, odpowiadali pracownicy PCPR. Najważniejsze, zdaniem praktyków, to tworzenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych. - Praca, praca i jeszcze raz praca - powiedział Norbert Krzykawski z PCPR. Brakuje ośrodka czy punktu, gdzie z takimi osobami mógłby popracować psycholog, pedagog, pracownik socjalny czy psychiatra. Konieczna jest także ciągła likwidacja barier architektonicznych, ułatwianie niepełnosprawnym dojścia bądź dojazdu do wszelkich instytucji i obiektów użyteczności publicznej.

- Nawet do PCPR jest taka bariera architektoniczna - słusznie zauważyła dyrektorka tej jednostki Helena Kruszec.

Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Daszkiewicz wnioskował, by na czerwcowej sesji RP poświęconej głównie sprawom oświaty w powiecie, znalazł się punkt zawierający elementy integrowania młodzieży dotkniętej niepełnosprawnością. Dyskusja oscylowała wokół problemów, które znajdą się w centrum zainteresowania Społecznej Rady na początku jej działalności.

(Dziennik Polski)

Autor: MIRO

Tagi: spraw osób niepełnosprawnych