Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niedobór ławników

Treść

Z tego, co powyżej, można by wnioskować, iż nastały ciężkie czasy dla gminy Gołcza. Nic jednak z tych rzeczy, co wykazała sprawnie prowadzona wczorajsza sesja Rady Gminy z udziałem kompletu radnych i zaproszonych gości. Wsłuchiwano się z uwagą w przewidziane porządkiem informacje, podjęto wszystkie uchwały.

Najpierw wysłuchano informacji wójta gminy Lesława Blachy o jego działalności od ostatniej sesji, czyli od 29 września. Złożonych zostało 8 projektów do programu operacyjnego województwa małopolskiego (lata 2004-2006). Ogólny koszt zadań inwestycyjnych na terenie gminy Gołcza ma się zamknąć w kwocie ok. 18 mln zł. Rozstrzygnięto przetargi na budowę niektórych odcinków dróg gminnych, wykonano zatoczkę autobusową w Kamienicy, w trakcie realizacji jest przepust w Chobędzy, zawieszono kilka lamp ulicznych w Ulinie Wielkiej i Zawadce.

- Starostwo oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie podziękowało nam za włączenie się w dzieło utworzenia Punktu Interwencji Kryzysowej - mówił wójt.

Wybór ławników - kolejny punkt porządku - zakończył się połowicznym skutkiem. Nie znalazła akceptacji radnych kandydatura osoby (kobiety), która miała zasilić "ławę" Sądu Okręgowego (Wydział Karny) w Krakowie. Tylko 6 głosów poparcia na 15 radnych to stanowczo za mało, wybór zostanie więc ponowiony. Owocniej przebiegły wybory ławników do Sądu Rejonowego w Miechowie. Wydział Karny SR zasilą: Lucyna Wójcik, Zbigniew Jaźwiec, Jan Filipek (nie "przeszedł" Kazimierz Stochel); Wydział Rodzinny SR: Urszula Jasłowska, Joanna Wójcik, Zdzisław Kozieł; Sąd Pracy: Ryszard Szkleniarz i Jan Żak.

Dodatkowo wprowadzono do wczorajszego porządku sesji POST w gminie Gołcza, czyli przewidzianą na najbliższe lata Politykę Oświatową Samorządu Terytorialnego.

- Jest to najważniejsze zadanie gminy, na oświatę przeznaczamy z budżetu ponad 50 procent środków. Stąd pomysł, by opracować dokument, strategię rozwoju oświaty w gminie Gołcza - uzasadnił wójt Blacha.

POST przygotowali i zreferowali korzystając z laptopa starszy wizytator Kuratorium Oświaty Andrzej Markiewicz oraz przewodniczący Komisji Oświaty w Radzie Powiatu, dyrektor SP nr 1 w Miechowie Krzysztof Świerczek.

- Nadszedł czas tworzenia lokalnej polityki edukacyjnej. Nie chodzi tu tylko o planowanie oświatowe, ale o różne dziedziny służące zagospodarowaniu edukacyjnych potrzeb lokalnych uczniów, rodziców, pracodawców oraz o osoby współtworzące politykę oświatową - wprowadzał w temat Andrzej Markiewicz.

Celem POST jest m.in. dostosowanie oświaty do potrzeb konkretnej społeczności lokalnej, poprawa jakości pracy szkół, skupienie wokół problemów oświaty świadomych wobec wyzwań przyszłości lokalnych autorytetów. Zakończeniem fazy przygotowań ma być podjęcie przez radnych uchwały pn. "Polityka oświatowa gminy na lata 2004-2010". Praktyczna jej realizacja ma się rozpocząć wraz z nowym rokiem szkolnym 2004/2005.

- Wszystko to warunkuje ekonomia i demografia - skwitował przewodniczący Rady Gminy Jan Słaboń. - Bo jak nie będzie dzieci do szkół, to całą politykę załatwi na amen postępujący niż demograficzny... - zachęcił zebranych do dzieła radosnego tworzenia w domowych zaciszu przewodniczący Słaboń.

Powołano zespół do spraw POST, w skład którego weszli: Lesław Blacha, Jan Słaboń, Andrzej Markiewicz, Barbara Bertek, Emilia Rolka, Janusz Putowski, Ewa Wojciechowicz, Zdzisława Kyć, Agnieszka Golda, Mirosław Mazela, Jolanta Sypień, Krystyna Marczewska, Maria Orłowska oraz "z urzędu" cała Komisja Oświaty RG. Dokooptowano dyrektor bibliotki Bożenę Hess, nie wyraził chęci pracy w zespole radny Andrzej Dziubka z Uliny Małej (wcześniej zapytał, ile ta POST będzie kosztowała).

- Brakuje mi czasu - tłumaczył się radny Dziubka.

- W pańskiej wsi grozi likwidacja szkoły. Radny powinien mieć czas. Po prostu nie rozumiem tego - skwitował przewodniczący RG.

- A POST będzie za darmo - dodał Andrzej Markiewicz.

Komisje pozytywnie zaopiniowały informacje o działalności GOPS oraz liczącego już 20 lat Oddziału KBS w Gołczy, które następnie w kolejności przedstawili kierownik Anna Piwowarczyk i dyrektor Jerzy Rusek. Pozytywnie zaopiniowano także wszystkie zaplanowane na wczoraj uchwały. Komisje negatywnie ustosunkowały się jedynie do wniosku Zbigniewa Heriana o zamianę działek.

(Dziennik Polski)

Autor: MiRo

Tagi: Niedobór ławników