Negocjacje z drewnem
Treść
- Nie znałem Miechowa i nie wiedziałem, że jest tu takie piękne miejsce - z uznaniem wyraził się o wnętrzach zabytkowej piwniczki "U Jaksy" bohater piątkowego wernisażu, malarz i rzeźbiarz Józef Murzyn z Krakowa. Z racji niewielkiej powierzchni miechowskiej galerii artysta przywiózł tylko prace kameralne, dzieła monumentalne zostały w pracowni.
"Budując swoje kompozycje nie usiłuję `zmusić` drewna do uległości, narzucając mu przemyślany kształt. Próbuję go raczej wynegocjować, sprawić, aby drewno "wydało" go w naturalny sposób, zgodnie z logiką własnej natury. Moim artystycznym celem jest powoływanie do życia "zmaterializowanych" metafor, tworzenie konstruktów, które same nie są ani symboliczne, ani anegdotyczne; niczego nie imitują ani nie ilustrują" - pisze o swojej twórczości artysta, pracownik dydaktyczny ASP w Krakowie, adiunkt z kwalifikacjami II stopnia (prowadzi tam pracownię rzeźby).
Pierwszym planem ideowym Józefa Murzyna jest próba zamknięcia w formie materialnej niepokojów współczesnego człowieka. Drugi plan - nie mniej istotny - to próba odnalezienia nowej sztuki formalnej, nowego kodu, który przez sztukę współczesną nie jest odczytywany w odniesieniu do kwestii religijnej czy sakralnej. Artysta pracuje cyklami, a są nimi: "Feretrony", "Drogowskazy" czy "Katedry". Mimo że wiodące dla niego było niegdyś malarstwo, pozostaje wierny rzeźbie - choć już tyle razy ogłoszono jego śmierć w wyschniętym łonie sztuki...
Rzeźby bowiem - jak sam określa - to swego rodzaju dialog z drewnem, cierpliwe poszukiwanie i odgadywanie jego poetyki, ostrożne badanie jego granic wytrzymałości na nieuniknione w procesie rzeźbienia radykalne naruszenie jego struktury i spójności.
Władze Starostwa Powiatowego i stali bywalcy galerii "U Jaksy" zostali powitani krótkim wprowadzeniem poetyckim. Wiersz Czesława Miłosza "Pożegnanie" oraz miechowianki Barbary Cichoń "Życzenia" zinterpretował stosownie do nastroju wieczoru aktor Teatru Ludowego w Krakowie Krzysztof Górecki - również miechowianin. A już od dziś młodzież szkolna i dorośli mogą oglądać wielce refleksyjne prace artysty.
(Dziennik Polski)
Autor: MiRo
Tagi: Negocjacje z drewnem