Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitewny hołd

 Tylko dzięki Bożej miłości oblicze Ziemi może stać się bardziej Boże i bardziej ludzkie - mówił ks. prałat Jerzy Gredka

Treść

W Bazylice Grobu Bożego

Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud...

W poniedziałek o godz. 18 odprawiono w Bazylice Grobu Bożego mszę świętą koncelebrowaną w intencji Papieża Jana Pawła II. Wszyscy księża, siostry zakonne, kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu, strażacy, samorządowcy, harcerze i wierni złożyli tym samym hołd i wyrazili wdzięczność za cały pontyfikat.

Uroczysty kondukt poprzedzany krzyżem opasanym stułą - symbol Zmartwychwstania Pańskiego - przeszedł środkiem bazyliki pośród szpaleru kilkudziesięciu pocztów sztandarowych przed główny ołtarz. Wielce wymownym dopełnieniem kwietnej scenerii ołtarza głównego Zmartwychwstania był obraz Papieża w ramie koloru czarnego. Okolicznościową homilię skierował do wiernych proboszcz miechowskiej parafii ks. prałat Jerzy Gredka: - W minioną sobotę, wieczorem, o godz. 21.37, w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego, Chrystus otworzył Janowi Pawłowi II drzwi do swego królestwa. Papież przekroczył próg nadziei. Swoim wracaniem do domu Ojca Niebieskiego wygłosił współczesnemu światu najbardziej niezwykłe rekolekcje. Tytuł tym rekolekcjom nadał osobiście Ojciec Święty poprzez swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Pamięć i tożsamość".

Poczty sztandarowe w Bazylice Grobu Bożego

Piotr naszych czasów Jan Paweł II przypomniał nam wszystkim naszą tożsamość. Jesteśmy dziećmi Bożymi stworzonymi z miłości i dla miłości. Współczesnemu światu, który zachłysnął się demokracją oderwaną od prawdy i miłości, Jan Paweł II wygłosił ostatnie swoje rekolekcje. Zostawił nam przestrogę przed wrogą dyktaturą, która opiera się o puste wartości. Teraz gościem współczesnego człowieka jest tolerancja. Tolerancja, która toleruje wszystko oprócz Boga i która pasuje możnym tego świata (...).

Swoje niezwykłe rekolekcje dla świata Jan Paweł II wygłosił bez słów. Nawet bez widzialnej obecności. Rekolekcje wygłosił w najbardziej ewangeliczny sposób, bo wygłosił te rekolekcje mocą miłości i modlitwy. Świat wreszcie zamilkł i pogrążył się w modlitwie oraz refleksji. Nawet krzykliwe media ściszyły ton i przemówiły ludzkim głosem. Zamilkli politycy, przerwano imprez kulturalne i sportowe.

I pytanie - ilu ludzi wyciągnie wnioski z tych rekolekcji i rzeczywiście zmieni życie? Na jak długo zmieni życie swoje? Niestety, niektórzy powrócą bardzo szybko do swoich ideologicznych fikcji, do cynizmu i przewrotności. Zrobią wszystko, aby zapomniano o tych niezwykłych papieskich rekolekcjach. Na szczęście Ci, którzy nie zniszczyli w sobie Bożych wartości, pragnień i aspiracji, wyjdą z tych papieskich rekolekcji umocnieni (...).

Właśnie ten rok, w którym Jan Paweł II wygłosił nam takie przejmujące rekolekcje, został ustanowiony przez Niego Rokiem Eucharystii. Rekolekcje wygłoszone nam przez kogoś, kto kocha, modli się i milczy, pozwalają nam raz jeszcze zrozumieć, ze chrześcijaństwo to miłość i służba. Jan Paweł II jest niezwykłym męczennikiem tej właśnie miłości, która kocha i służy.

Wystawiając siebie na śmiertelne strzały w odkrytym samochodzie na placu Świętego Piotra, oddawał życie za wiarę i za wstawiennictwem Maryi został nam podarowany przez Boga na następne 24 lata. Jan Paweł II dodaje nam odwagi, by szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi, jedynemu Zbawicielowi człowieka. W ten sposób Jan Paweł II pomaga nam przekroczyć Próg Nadziei, tej nadziei, która nie zawodzi ani w obliczu życia, ani w obliczu umierania. Mocą tej nadziei Papież wytrwał do końca. Nie on dał sobie życie i nie on chciał decydować o tym, kiedy Bóg, któremu ufał bezgranicznie, powoła go na drugą stronę istnienia.

Nie ulega wątpliwości, że Jan Paweł II zmienił oblicze tego świata. Ale pragnienie Jego serca było i pozostanie znacznie większe. Jan Paweł II tak jak Chrystus pomógł przemienić mocą Bożej miłości każdego człowieka. Tylko w ten sposób oblicze Ziemi może stać się bardziej Boże i bardziej ludzkie. Tylko w ten sposób oblicze polskiej ziemi, miechowskiej ziemi, może stać się bardziej Boże i bardziej ludzkie (...) - obszerne fragmenty wygłoszonej przez księdza proboszcza homilii.

Wysłuchano komunikatów Episkopatu Polski, kurii biskupiej w Kielcach oraz ogłoszeń parafialnych. Poniedziałkową wieczorną uroczystość zakończyło nabożeństwo żałobne z zapalonymi świecami. Podchodzące przed ołtarz poczty sztandarowe przyklękały przed obrazem Jana Pawła II oddając modlitewny hołd. Do końca tego tygodnia msza święta o godz. 18 będzie poprzedzana modlitwą różańcową i koronką do Bożego Miłosierdzia o spokój duszy świętej pamięci Papieża Jana Pawła II.

(Dziennik Polski)

Autor: M i R o

Tagi: Modlitewny hołd