I ty możesz być ofiarą...
Treść
Jak lokalnie organizować siły, by pomagać ofiarom przestępstw; co robić, by nie stać się ofiarą przemocy; jak wychodzić naprzeciw poszkodowanym, by nie ginęli w cieniu bezradności, anonimowości - na te pytania miały wczoraj odpowiedzieć warsztaty przeprowadzone w ramach programu "Sojusznicy" pod auspicjami Towarzystwa Interwencji Kryzysowej w Krakowie.
W sali konferencyjnej starostwa zebrali się głównie dyrektorzy szkół różnych szczebli i przedszkoli, policjanci, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, radni. Warsztaty prowadziły Anna Lipowska-Teutsch, Ewa Ryłko i Anna Szul-Szywała. Całość szkoleniową podzielono na dwie części: w pierwszej mówiono o tym, jak wygląda sytuacja ofiar przestępstw w powiecie miechowskim, w drugiej jak budować systemy obrony praw ofiar dotkniętych przemocą i gdzie szukać pomocy. Najpierw wszyscy się przedstawili, by przebieg zajęć był rzeczywiście warsztatowy.
- Jestem ofiarą przestępstwa - powiedział miejscowy przedsiębiorca, radny Rady Powiatu Marian Kajdas.
13 maja minęły dokładnie dwa lata od czasu, gdy na terenie własnej firmy został on napadnięty i brutalnie pobity. Jako ofiara napadu rabunkowego ledwo uszedł z życiem. Dochodzenie i wyjaśnianie nocnego zdarzenia sprzed dwóch lat trwa do dziś...
Program "Sojusznicy" to projekt pomocy prawnej i psychologicznej dla ofiar przestępstw, u których na skutek doznanego pokrzywdzenia pojawiły się problemy zdrowotne i psychologiczne. Jest on finansowany przez Instytut Spraw Publicznych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu "Obywatel i Prawo".
Krakowskie TIK jest organizacją pozarządową powstałą z początkiem 1990 roku. W osobach jego przedstawicielek, obecnych na wczorajszych zajęciach, zachęca do korzystania z szerokiej gamy usług. Gwarantuje m.in. porady prawne, interwencję kryzysową, szkolenia i niezbędną informację.
Kontakt telefoniczny i porady prawne pod numerem telefonu (012) 431-15-59. Więcej o Towarzystwie Interwencji Kryzysowej w Krakowie i jego pracy na stronie internetowej: http://www.free.ngo/pl/crisisintervention lub e-mail againsthate@poczta.onet.pl
(Dziennik Polski)
Autor: MIRO