Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Hejnał" kościelny i strażacki

Treść

Nie licząc przerwy spowodowanej działaniami wojennymi w latach 1914-1920, II wojną światową i 13 latami pauzy po wojnie, orkiestra dęta "Hejnał" z Chodowa istnieje dokładnie 100 lat. Ten jeden wiek, który już poza nią, nie spełniłby się bez grona miejscowych pasjonatów dętego grania. W 1903 roku, z inicjatywy księdza proboszcza Antoniego Ferężewicza oraz działaczy wiejskich - Mikołaja Raja i Józefa Szczepki, przystąpiono do organizacji orkiestry dętej w tej wsi.
Pierwszym dyrygentem i nauczycielem został ksiądz Franciszek Fężewicz, który na plebanii zaczął uczyć gry na instrumentach i przeprowadzać pierwsze próby. Pionierskimi członkami tej formacji byli muzycy rodzinni: Franciszek Bańbuła, Franciszek Cegła, Mikołaj Cegła, Józef Cegła, Adam Dzięcioł, Feliks Kurczych, Stanisław Midro, Michał Mazur, Feliks Pajda, Józef Pajda, Mikołaj Raj, Michał Rusek, Mikołaj Szczepka, Jan Szczepka, Wojciech Żak.

Orkiestra była ubrana w krakowskie, włościańskie sukmany i dawała koncerty na dworach, uroczystościach ślubnych, świeckich i kościelnych. Dwóch jej członków - Franciszek Bańbuła i Józef Pajda uczęszczało na naukę gry i dyrygentury do miechowskiego kapelmistrza Hugo Nausera. Po odejściu księdza Ferężewicza dość często zmieniali się kierownicy muzyczni (jakbyśmy to mogli nazwać współcześnie) i dyrygenci.

Po 6-letniej przerwie - w 1920 roku - staraniem władz świeckich i kościelnych orkiestra została reaktywowana. Od tego czasu jest to orkiestra strażacka, zaś na jej prezesa wybrano Piotra Raja. Dochodzą nowi członkowie, a są to: Wincenty Cegła, Jan Cegła, Franciszek Kruszec, Piotr Kurczych, Jan Machejek, Józef Małupa, Julian Moskwa, Jan Pietrucha, Piotr Szczepka, Jakub Szwaja, Walenty Szwaja, Jan Uchto, Tomasz Uchto.

Za udział orkiestry w karnawałowym balu dziedziców w Józefowie (1922 rok), ówczesny dziedzic, a zarazem prezes OSP Chodów Antoni Malatyński, ufundował sztandar dla tutejszej jednostki OSP. 5 września 1933 r. orkiestra koncertowała na stacji kolejowej w Miechowie z okazji otwarcia toru kolejowego Tunel - Kraków.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej za pieniądze z gminnego polowania orkiestra kupiła 20 używanych instrumentów w Sułoszowej. Próby odbywały się 3 razy w tygodniu, a orkiestra w poszerzonym składzie 28 osób debiutowała 11 listopada 1937 r. (w 19. rocznicę odzyskania niepodległości). Wybuch wojny przerywa działalność orkiestry, jej organizowanie zaczyna się jednak zaraz po zakończeniu działań - w 1945 roku. Mimo braku dotacji i pomocy finansowej orkiestra podnosi się z wojennej pożogi, "reanimuje" pozostające w lichym stanie instrumenty pracując intensywnie nad poziomem artystycznym.

W 1965 r. batutę przejmuje trębacz Józef Jurek z Miechowa, który będzie prowadził "Hejnał" aż do 1989 roku. 25 maja 1966 r. odbyło się pierwsze walne zebranie jej członków. Zostaje ona także zarejestrowana w Zjednoczeniu Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w Krakowie. Wykonano wtedy pieczątkę o treści "Orkiestra Dęta `Hejnał` przy OSP w Chodowie.

Remont i dokupywanie nowych instrumentów to kolejny etap historii tej formacji. Piękną kartę stanowią liczne sukcesy w konkursach, przeglądach i festiwalach, jak choćby w tym w Miechowie. Koncert w Charsznicy z okazji przejazdu zastępcy przewodniczącego Rady Państwa Piotra Jaroszewicza pierwszym pociągiem elektrycznym relacji Katowice - Sędziszów (rok 1966), to także ważny fakt historyczny odnotowany skrzętnie w chodowskiej kronice.

15 lipca 1979 roku orkiestra dęta "Hejnał" w 23-osobowym składzie obchodzi 75-lecie działalności. Zostaje odznaczona Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a jej członkowie otrzymują srebrne i brązowe odznaki za zasługi. W 1985 r. kapelmistrz Józef Jurek rozpoczyna w świetlicy Państwowego Ośrodka Maszynowego muzyczną edukację młodzieży. Z 12 adeptów "Hejnał" zasila czterech muzyków. Są to: Grzegorz Kwiecień, Marcin Niewiara, Krzysztof Piechowicz i Włodzimierz Wąwoźny.

W 1989 r. obowiązki kapelmistrza przejmuje Stanisław Micyk, który sprawuje tę funkcję do dziś. W roku jubileuszowym dęty "Hejnał" z Chodowa liczy 12 członków odnosząc kolejne, znaczące sukcesy. W 2002 r. razem z orkiestrą dętą "Sygnał" z Miechowa bierze m.in. udział w koncercie zorganizowanym w rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na wadowickim rynku. Jest jedną z 48 orkiestr zaproszonych na tę wielką chwilę z województwa małopolskiego.

Kierownicy - prezesi - kapelmistrze
1903 - ksiądz Antoni Ferężewicz, kilka miesięcy - ksiądz Adam Kołda i Franciszek Bańbuła, 1920 - Piotr Raj, 1927 - Józef Pajda, 1932 - Antoni Bańbuła, 1937 - Jan Uchto, Jan Cegła, Stefan Hałat, 1938 - organista Roman Kulawik, po kilku miesiącach ponownie Józef Pajda, 1939 - Franciszek Wyszkowski, 1945 - znów Józef Pajda, 1947 - ponownie Franciszek Wyszkowski, 1950-1963 "Hejnał" zawiesił działalność, 1964 - Stefan Patej, 1965 - Józef Jurek, od 1989 roku Stanisław Micyk.

(Dziennik Polski)

Autor: MIRO