Energia z owsa
Treść
Trzy tematy dominowały podczas wczorajszej konferencji prasowej z udziałem burmistrza Włodzimierza Mielusa, wiceburmistrza Mirosława Włodarczyka oraz szefa Działu Promocji UGiM, Dariusza Marczewskiego. Były to Miechowskie Targi Ekologiczne, na które zaprasza gospodarz gminy, Dni Miechowa 2003 oraz budowa skateparku, którego asfaltowanie zakończono wczoraj.
Okazuje się, że nie tylko koń lubi owies, ale także... piece. Sposoby pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, kotły na słomę, drewno i wspomniane zboże będą omawiane i demonstrowane podczas pierwszego dnia Miechowskich Targów Ekologicznych, 24 maja, w Centrum Handlowym "Targowica" przy ul. Racławickiej. W drugim dniu targów - 25 maja - będzie można wysłuchać prelekcji nt. przystąpienia Polski do UE, pomp ciepła, programu promocji zielonego węgla (tworzenie grup producenckich), nawozów organicznych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
- Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej był obecny inspektor WIOŚ z Krakowa, który na barwnej folii pokazywał znaczne stężenie dwutlenku węgla w naszym mieście. To efekt działalności tradycyjnych kotłowni w czasie sezonu grzewczego. Można to zmienić dzięki zastosowaniu nowych, odnawialnyc źródeł energii. Temu mają służyć zbliżające się targi - podkreślał burmistrz Mielus.
W pierwszym dniu MTE mają przybyć zaproszeni przez organizatora przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska (kredyty termomodernizacyjne na ocieplanie budynków), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (program pomocowy SAPARD), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, uruchomienie produkcji pod kątem odbiorcy indywidualnego).
- Mam oferty na odbiór wierzby energetycznej nawet do 100 tysięcy ton rocznie. W UE także są dopłaty do gruntów wyłączonych z produkcji rolnej na taki chociażby cel jak plantacja wierzby - przypominał burmistrz.
MTE 2003 - w koncepcyjnym zamyśle piknik informacyjno-promocyjno-ekologiczny - zainteresował prawie 40 wystawców nie tylko z powiatu miechowskiego i naszego województwa.
Coraz bardziej konkretyzuje się program tegorocznych obchodów "Dni Miechowa". Jest on już właściwie dopracowany, a jeśli zajdą jakieś zmiany, to jedynie kosmetyczne.
Wczoraj Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych zakończyło asfaltowanie skateparku - swego rodzaju raju dla rolkowiczów i deskorolkowiczów w każdym niemal wieku. Rynny, zjazdy i wszelkie dodatkowe urządzenia mają na teren budowy dotrzeć w przyszłym tygodniu.
- Za dwa, trzy lata planuję "wymienić" nierówną nawierzchnię wszystkich parkowych alejek. Położony lepszej jakości asfaltobeton dopełni jakby część rekreacyjno-sportową skateparku usytuowanego na terenie dawnej Zieleni Miejskiej, tworząc z parkiem jednolitą całość - powiedział na podsumowanie konferencji prasowej burmistrz Mielus.
(Dziennik Polski)
Autor: MIRO