Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dziewięć wieków tradycji

Treść

Nabożeństwa drogi krzyżowej w Bazylice Grobu Bożego


Od roku jubileuszowego cotygodniowe piątkowe nabożeństwo drogi krzyżowej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie jest przygotowywane przez parafian. Teksty rozważań Męki Pańskiej układają przedstawiciele różnych zawodów, uczniowie, członkowie ruchów religijnych.

- Chodzi o czynne zaangażowanie grup parafian różnych stanów w przeżywanie drogi krzyżowej oraz ożywienie wspólnej modlitwy - tłumaczy ksiądz Stanisław Kołacz.

Całoroczne rozpamiętywanie ostatnich dni Chrystusa na ziemi uwiecznione celebracją Triduum Paschalnego jest od wieków częścią dziedzictwa bożogrobców. Materialnym fundamentem miechowskiego kościoła są cztery worki ziemi sprowadzonej w 1163 roku przez Jaksę Gryfitę z Jerozolimy. Jednak znacznie istotniejsze jest to, że Kanonicy Regularni Stróżowie Świętego Grobu przywieźli stamtąd również duchowy fundament swej formacji - ryt liturgii. W naszych czasach Wielki Tydzień jest obchodzony w całej Polsce w podobnie uroczysty sposób. Jednak czy tak było zawsze? Historycy są tu wyjątkowo zgodni: obecny kształt Triduum Paschalnego Polska i Europa zawdzięcza miechowitom. Szczególny wpływ ryt bożogrobców miał na nabożeństwo wielkopiątkowe i związane z nim obyczaje, zwłaszcza symboliczny pogrzeb Jezusa.

W dzień Męki Pańskiej z miechowskiej świątyni wyruszała droga krzyżowa, kierująca się do kościółka pw. św. Krzyża w Siedliskach. Uczestnicy nabożeństwa przebierali się w stroje przypominające szaty naocznych świadków życia Chrystusa. Mękę i śmierć Jezusa przedstawiano w bardzo udramatyzowany sposób. Po powrocie do miechowskiej świątyni, po liturgii słowa oraz adoracji Krzyża i Najświętszego Sakramentu, odbywała się ceremonia złożenia Ciała do grobu, przy którym czuwano do południa w Wielką Sobotę.

Do dziś w Wielki Piątek kaplica Grobu Bożego jest tłumnie odwiedzana przez miechowian i pielgrzymów. Ci, którzy widzieli grób Chrystusa w Jerozolimie twierdzą, że miechowska kopia nie przypomina im oryginału. Nic dziwnego. Grób w Jerozolimie był wielokrotnie przebudowywany. Natomiast ten w naszej bazylice prawdopodobnie najwierniej na świecie odtwarza pierwotny kształt grobu, w którym został złożony Chrystus.

Dzisiejszą drogę krzyżową przygotowali - podobnie jak ubiegłotygodniową - nauczyciele miechowskich szkół.

(Dziennik Polski)

Autor: M i R o

Tagi: Dziewięć wieków tradycji