Dialog i koordynacja
Treść
Wojewoda małopolski Jerzy Adamik gościem konwentu samorządowców powiatu miechowskiego
Gospodarz województwa Jerzy Adamik już kilkakrotnie odwiedzał Miechów i powiat miechowski, jednak spotkanie z takim gremium (starostami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin), które odbyło się wczoraj w siedzibie Zespołu Szkół - Zamku na Mirowie w Książu Wielkim, było pierwsze od czasu gdy pełni obowiązki wojewody. Miało ono dość urozmaicony tematycznie, wielowątkowy przebieg, a rozpoczęło się od wizyty w Zespole Szkół nr 1, "ekonomiku".
Ta część pobytu na Miechowszczyźnie, odbywająca się w przededniu referendum, dotyczyła akcesji Polski do UE oraz szans i przyszłych losów, które ten historyczny fakt wyznacza młodzieży. Dyrektor szkoły Józef Tochowicz przybliżył najpierw podległą mu placówkę, w której uczy się łącznie ponad 700 uczniów, oraz profile kształcenia. Wyliczył także co zrobiono, by wyposażyć uczniów w niezbędną wiedzę o UE. Od 4 lat działa "Euro-Klub", szkoła aktywnie włącza się w liczne programy unijne, odnosząc na tym polu niemałe sukcesy.
Wojewoda mówił o szansach Małopolski, która zajmuje 3 miejsce w kraju pod względem ilości złożonych wniosków o fundusze przedakcesyjne i strukturalne oraz o wielu możliwościach tworzących się w UE dla ludzi młodych. Możliwość studiowania w różnych krajach, otwarty rynek pracy, nieograniczone możliwości kształcenia politechnicznego i doskonalenia, dostęp do najnowszych technologii - to tylko niektóre z nich.
- Od 1 maja 2004 roku mamy prawo zgłosić 3200 kandydatur do pracy w strukturach UE (warunek: wykształcenie i znajomość dwóch języków) - mówił gość młodzieży i nauczycieli "ekonomika".
Młodzież zadawała pytania dotyczące m.in. programu poprawy bezpieczeństwa w Polsce po akcesji, programów pomocowych, budowy i modernizacji dróg, wspierania małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jest pomysł, by na bazie "ekonomika" utworzyć centrum edukacyjne pomagające takim przedsiębiorstwom, których jest w kraju ponad 100 tysięcy.
W czasie gdy wojewoda Jerzy Adamik gościł w ZS nr 1, o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w powiecie miechowskim mówił na zamku małopolski komendant wojewódzki PSP w Krakowie, st. bryg. Seweryn Dyja. W lipcu 1992 roku Państwowa Straż Pożarna stała się wiodącą służbą w ogólnokrajowym systemie działań ratowniczych. KSRG zaczął funkcjonować w powiecie od 1 stycznia 1994 r. W jego skład weszła, z mocy ustawy, Komenda Rejonowa PSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. W 1995 r. do KSRG włączono OSP w Podlesicach, Ulinie Wielkiej, Książu Wielkim, Bukowskiej Woli i Kalinie Wielkiej. Od 1997 r. system zasiliła Charsznica, Falniów i gołczańskie Przybysławice. Rok 1999 to kolejna reforma: JRG wchodzi w struktury Komendy Powiatowej PSP - powstaje powiatowy Zespół ds. Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa powołany i przemianowany w roku 2003 - po likwidacji ustawą o stanie klęski żywiołowej - w Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Do KSRG włączono kolejne jednostki OSP: z Racławic i Tczycy.
- Rozwiązania strukturalno-organizacyjne KSRG pozwalają na efektywne wykorzystanie potencjałów organizacyjnych, technicznych i intelektualnych różnych podmiotów ratowniczych i współdziałających, co prowadzi do tego, że system ten nie stanowi wyizolowanego składnika bezpieczeństwa publicznego, lecz jego ważny czynnik, żywo reagujący na wszelkie zmiany i w wysokim stopniu współdziałający z otoczeniem. Stąd też granice, w których działa system, są bardzo elastyczne, co przejawia się gotowością do wypełniania zadań w każdych warunkach - stwierdził w podsumowaniu Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.
Już z udziałem wojewody Jerzego Adamika, który przyjechał z Miechowa, kontynuowano dalszy program. Starosta Mieczysław Bertek scharakteryzował krótko swoją podległość, rozpoczęto zadawanie pytań. Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Daszkiewicz upomniał się o oczekującą od 3 lat na doposażenie - w ramach KSRG - jednostkę OSP w Książu Małym, o oddłużenie Szpitala św. Anny w Miechowie. Wrócił do sprawy zadłużonego Gospodarstwa Pomocniczego ZS im. W. Witosa, mówił o konieczności uruchomienia Ośrodka Kształcenia Rolniczego w Książu Wielkim.
- Scyzoryk się w kieszeni otwiera - to reakcja przewodniczącego RP na to, co się dzieje wokół zrujnowanego do cna PZZ-u w Kozłowie. A właściwie tego, że nic się nie dzieje...
Wojewoda Adamik powiedział, że istnieje cień szansy na uruchomienie dla potrzeb skupu zbóż 2003 spichrza w Miechowie, ale musi odbyć najpierw rozmowę z dyrektorem ARR. Pytania zadawali w kolejności: wójt Książa Wielkiego Marek Szopa, wicestarosta Stanisław Pietrzyk, burmistrz Miechowa Włodzimierz Mielus, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych inż. Jan Marczuk, wójt Racławic Adam Samborski i prezes Zarządu Powiatowego PSL, Stefan Nowak. Dotyczyły one tego wszystkiego czym żyją gminy od 12 lat, czyli od reformy administracyjnej w 1990 roku: dróg, inwestycji, infrastruktury, oświaty.
- Jednostką, która odniosła sukces po reformie, była tylko gmina - podkreślił z mocą Jerzy Adamik. - Często spotykałem się z samorządowcami, ale na konwencie samorządowców jestem po raz pierwszy. Taka rozmowa, a zarazem koordynacja poczynań, pomaga w lepszym widzeniu problemów nie tylko powiatu. Nie różnicuję województwa na Małopolskę południową, północną czy inną. Staram się w miarę posiadanych środków dbać o równomierny rozwój całego województwa, który jest określony w strategii dla Małopolski - powiedział podczas krótkiej konferencji prasowej, tuż przed odjazdem.
(Dziennik Polski)
Autor: MIRO