Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Budowa roku

Treść

Charsznica

Gdyby w gminie Charsznica ktoś przyznawał tytuły "budów roku", z całą pewnością tegoroczny przypadłby oczyszczalni ścieków. Będzie to bowiem największa i najkosztowniejsza inwestycja, realizowana w 2004 r.

Rozbudowa oczyszczalni pochłonie prawie 2,9 mln. Na szczęście nie wszystkie pieniądze będą pochodziły z samorządowego budżetu, bo gdyby tak miało być - gminie zagroziłby paraliż finansowy. Unowocześnienie oraz powiększenie zakładu stało się możliwe dzięki ponad 1,6 mln zł dotacji z Programu SAPARD i blisko milionowej pożyczce, udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina wyda na ten cel 265 tys.

- Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji kilka lat - przypomina wójt Jan Żebrak. - Dotychczasowa oczyszczalnia była przestarzała - takie same rozwiązanie widziałem w Paczkowie na Śląsku Opolskim: pochodziło z... 1905 roku! - i energochłonna, na dodatek wiedzieliśmy, że nie możemy liczyć na przedłużenie pozwolenia wodno-prawnego, że już niebawem zaczniemy być obciążani karami...

Zmodernizowana oczyszczalnia nie tylko że będzie tańsza w eksploatacji i dostosowana do wymogów ochrony środowiska, to na dodatek przystosowana do przerobu zarówno ścieków komunalnych, jak i przemysłowych. - To było ważnie ze względu na potrzeby licznie działających w naszej gminie małych firm produkujących i przerabiających kapustę, ale także z uwagi na potrzeby mleczarni - wyjaśnia wójt.

Dwie z czterech komór oczyszczalni zostaną przeznaczone tylko na obsługę przesyłanych z mleczarni popłuczyn: dziennie zakład odprowadza ich około 300 metrów sześciennych. Aby nie mieszały się z nieczystościami sanitarnymi, jeszcze w tym roku powstanie - kosztem 20 tys. zł - osobny kolektor. Za przyjmowanie ich mleczarnia będzie płacić - bez takiego zapewnienia stałego obciążenia urządzeń, opłaty za ścieki komunalne musiałyby być dwukrotnie wyższe.

- Rozbudowana oczyszczalnia będzie w stanie przerobić 780 metrów sześciennych na dobę - zapowiada wójt Żebrak. - To w pełni pokryje zapotrzebowanie. Budowa zacznie się dosłownie na dniach. Przewiduję, że potrwa cztery miesiące. Termin uruchomienia wyznaczyliśmy na 30 listopada, ale około trzech miesięcy trwał będzie rozruch części biologicznej.

(Dziennik Polski)

Autor: M i R o

Tagi: Budowa roku