Bawiąc, uczą i... leczą
Treść
Według podań napis nad wejściem do Biblioteki Aleksandryjskiej głosił: Lecznica Umysłu. I choć miechowska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna niewiele przypomina swą legendarną praprzodkinię, bez wątpienia i ta instytucja mogłaby umieścić nad swymi drzwiami podobną informację.
Biblioterapia, czyli terapia książką, to - wg definicji prof. Wity Szulc: Wykorzystywanie książek do pomagania ludziom stojącym w obliczu poważnych problemów życiowych przez osoby, które znają dobrze i książki, i ludzi. Innymi słowy, lektura ma podtrzymywać na duchu, inspirować do znajdowania rozwiązań kłopotów, a jeśli trzeba - pomóc w odbudowie równowagi psychicznej. Odpowiednią książkę może wybrać psycholog lub pedagog, ale najczęściej siłą rzeczy jest to bibliotekarz. Z doświadczeń instruktora Oddziału Terenowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jadwigi Nagły dobry bibliotekarz musi być jednocześnie terapeutą oraz spełniać rolę... konfesjonału.
Biblioterapia jest szczególnie wskazana w przypadku osób mających utrudniony - poprzez ograniczenia fizyczne i psychiczne - kontakt z innymi oraz które z jakichś względów czują się nieakceptowane przez społeczeństwo. Rolę książki na pewno docenia każdy, kogo kiedyś przykuła do łóżka choroba. Do lat osiemdziesiątych w krakowskich szpitalach było aż 20 bibliotek. Dziś istnieje tylko jedna... Fatalnie wygląda także przystosowanie bibliotek do potrzeb osób niepełnosprawnych. 1 sierpnia 1997 roku Sejm RP uchwalił Kartę praw osób niepełnosprawnych, która w punkcie 1 paragrafu 1 gwarantuje im dostęp do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Niestety, w przypadku większości instytucji to martwy przepis. Na szczęście, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Miechowie sytuacja wygląda nie najgorzej - dzięki podjazdowi można wjechać na parter, gdzie znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych. Biblioteka wyszła też naprzeciw potrzebom niedowidzących, ociemniałych i niewidomych - w zbiorach jest wybór "książki mówionej", czyli na kasetach audio.
Biblioterapia jest także zalecana tzw. trudnej młodzieży oraz ludziom starszym i samotnym. Problem polega na tym, że osoby te rzadko trafiają same do "lecznic umysłu". Zadaniem bibliotekarzy jest więc nie tylko wskazanie odpowiedniej lektury, ale także dotarcie z nią do tych, którzy tego potrzebują. Jak to zrobić? - próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła Jadwiga Nagły w wykładzie "Biblioteki publiczne w służbie niepełnosprawnym. Przegląd doświadczeń".
Zgromadzeni w czytelni MiPBP bibliotekarze wysłuchali także krótkiego sprawozdania dyrektor biblioteki Barbary Biernackiej ze spraw bieżących oraz wykładu "Cele i zadania Sieci Bibliotek Publicznych" Jadwigi Kosek. Było to już trzecie w tym roku seminarium szkoleniowe bibliotekarzy powiatu miechowskiego.
(Dziennik Polski)
Autor: M i R o
Tagi: Bawiąc uczą i... leczą