100 dni odpustu
Treść
Miechów, siedziba bożogrobców, zyskał miano "polskiej Jerozolimy", jako że sam był celem wielu pielgrzymek - szczególnie w średniowieczu i okresie nasilenia się wojen z muzułmanami.
Do tego miejsca pielgrzymowała m.in. św. Jadwiga, a w czasach nam bliższych - kard. Karol Wojtyła. Kiedy zaś muzułmanie zabronili pielgrzymom odwiedzać Jerozolimę, Miechów stał się celem pielgrzymów z całej średniowiecznej Europy. Wtedy też otrzymał przywileje odpustowe - takie same jakie ma Jerozolima; obowiązują one po dziś dzień. Miejscem, do którego przede wszystkim udawali się pątnicy, był zbudowany w 1531 r. Grób Chrystusowy.
Tradycyjnie w sobotę przed drugą niedzielą po Wielkiej Nocy w Miechowie odbywa się uroczystość odpustowa, tzw. odpust pustego Grobu. Po nabożeństwie i procesji do Kaplicy Grobu Chrystusa jej uczestnicy mogą otrzymać odpust zupełny. Jest jeszcze jedna możliwość uzyskania odpustu. Przy głównym wejściu do bazyliki wmurowana jest po lewej stronie marmurowa tablica z krzyżem i napisem. "Za ucałowanie tego krzyża i odmówienie Ojcze Nasz, Ojciec Święty Leon XIII dn. 2 listopada 1899 roku nadał 100 dni odpustu raz na dzień".
(Dziennik Polski)
Autor: M i R o
Tagi: 100 dni odpustu