Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Użyteczna i pomocna

Od lewej: dyrektor szpitala Marian Tambor, prezes zarządu Fundacji Szpitala św. Anny Jan Szostak i burmistrz elekt Krzysztof Świerczek

Treść

W czwartkowy wieczór odbyło się posiedzenie utworzonej na początku lat 90. minionego wieku Fundacji Szpitala św. Anny w Miechowie. Zebranie prowadził prezes zarządu Jan Szostak.

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady Fundatorów, sprawozdanie zarządu z działalności w 9 miesiącach 2006 roku, uchwalenie zadań na 2007 oraz omówienie i podjęcie decyzji w sprawie przystosowania apteki do wymogów Unii Europejskiej - to główne punkty porządku posiedzenia.

W latach 90., z inicjatywy ówczesnego dyrektora miechowskiej lecznicy lek. med. Jana Włudarczyka, dyrektora Rejonu Dróg Publicznych Jerzego Muszyńskiego oraz przedsiębiorcy Stanisława Osmendy powstała grupa inicjatywna na rzecz powołania fundacji mającej za zadanie wspomaganie finansowe szpitala.

24 czerwca 1991 roku zatwierdzono aktem notarialnym statut Fundacji Szpitala św. Anny. Na jego podstawie wybrano Radę Fundatorów, na czele której stanął Stanisław Osmenda. Następnie, na podstawie aktu notarialnego i wyborów, postanowieniem Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, 28 listopada 1991 fundacja uzyskała osobowość prawną. Za cel działania uznano pozyskiwanie środków rzeczowych i finansowych na utrzymanie i rozwój Szpitala św. Anny oraz innych placówek służby zdrowia, instytucji charytatywnych i opieki społecznej, a także udzielanie pomocy tym osobom spośród personelu szpitalnego, które wykazują ponadprzeciętne umiejętności i rokują uzyskanie poważnych osiągnięć w dziedzinie medycyny i opieki społecznej.

W wyniku długotrwałych starań oraz pomocy parlamentarzystów z ówczesnego województwa kieleckiego, we wrześniu 1993 roku fundacja uzyskała w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej, czyli apteki mieszczącej się na parterze szpitala. Jej kierowniczką jest do dziś mgr farm. Antonina Palmowska-Nitwinko. Apteka przynosi dochód, który wspiera lecznicę. W 2005 roku fundacja przekazała Szpitalowi św. Anny 200 tys. zł z osiągniętego zysku - i tyle samo w 2006.

- Fundacja Szpitala św. Anny wspierała nas w najtrudniejszych momentach. Bez waszej pomocy nie moglibyśmy sobie dać rady. Wasze pieniądze pomogły w zakupie niezbędnego sprzętu i wyposażenia - dziękował dyrektor szpitala lek. med. Marian Tambor.

Najistotniejszym wyzwaniem jest umieszczenie powiatowej lecznicy w Krajowej Sieci Szpitali. Tego nie osiągnie się bez wyspecjalizowanej kadry medycznej, wysokiej jakości świadczonych usług, odpowiedniego wykorzystania łóżek, wyposażenia w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną.

Imponująca jest ilość sprzętu medycznego, zakupionego dla Szpitala św. Anny i przekazanego mu na własność przez fundację w 2006 r. Kosztem 423 760,53 zł netto nabyto: respirator z wyposażeniem, elektrokardiograf A4/A, sterylizator do uzdatniania wody, Celan Lab, gastroskop z wideokamerą, wózek WA 64/41 K do aparatury medycznej, samochód sanitarny ford transit V185, rektoskop z głowicą, elektrokardiograf Ascard, system Monaco, audiometr impetencyjny AT 135, zestaw komputerowy z drukarką oraz laparoskop z oprzyrządowaniem.

- Nie przekazalibyśmy szpitalowi tego sprzętu, gdyby nie było w tym największym w powiecie miechowskim zakładzie pracy stabilnej, sprzyjającej rozwojowi sytuacji. Wierzę, że Szpital św. Anny nie zawiedzie naszego zaufania i że nasze wsparcie pomoże w jego dalszym rozwoju - mówi przewodniczący Rady Fundatorów Stanisław Osmenda.

Do końca 2007 roku apteka fundacji ma być dostosowana do wymogów UE. W tym przypadku chodzi o powiększenie jej powierzchni. Prace będą przeprowadzone w roku przyszłym z wykorzystaniem części pomieszczeń szpitalnych (zajmowanych przez Podstawową Opiekę Zdrowotną), których właścicielem jest Urząd Gminy i Miasta.

Z podjętych uchwał należy wymienić dotyczącą leków przeterminowanych. Specyfiki, którym kończy się gwarancja, będą co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem przekazywane nieodpłatnie szpitalowi i hospicjum - a nie, jak było wcześniej, niszczone.

W posiedzeniu uczestniczył burmistrz elekt Krzysztof Świerczek. Nowy gospodarz gminy i miasta zapowiedział pomoc na rzecz jej wielce pożytecznych działań i rozwoju.

[źródło: Dziennik Polski - 18.11.'06]

Autor: MiRo

Tagi: Użyteczna i pomocna